Mobilna wizażystka

Praca wizażystki jest zawodem bardzo odpowiedzialnym. Zarówno pracując stacjonarnie jak i mobilnie musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich zasad higieny.

Należy jednak pamiętać, że praca mobilna stwarza więcej zagrożeń i jest obarczona większym ryzykiem, niż w momencie kiedy kilentka byłaby malowana stacjonarnie w salonie.

Wszystkie salony stacjonarne są pod kontrolą sanepidu i muszą spełniać konkretne wymagania. Niewiele osób zdaje sobię sprawę, że mobilna wizażystka również może spodziewać się takiej kontroli. Jednak sama weryfikacja pracy osoby, która wykonuje pracę mobilnie jest mocno utrudniona.

Związek przedsięborców i pracodawców wydał niedawno pewne rekomendacje dotyczące odmrażania gospodarki w związku z epidemią i planem powrotu do pracy osób pracujących w braży beauty. Jeden z punktów dotyczył ograniczenia działalności mobilnej.

Dlaczego wpowadzenie takiego punktu w życie w trakcie trwania epidemi wydaje się rozsądne?

  • Nie da się zweryfikować warunków w jakich mobilna usługa jest wykonywana
  • Wizażystka nie ma pełnej kontroli nad środowiskiem pracy, gdzie usługa jest wykonywana
  • Nie da się zweryfikować jakości i standardu higienicznego wykonania mobilnej usługi
  • Mobilna wizażystka odwiedza dom klientki, w którym oprócz niej – zwykle mieszka więcej osób – w związku z tym ryzyko potencjalnego zakażenia jest większe
  • Wizażystka nie wie, czy klientka ma odpowiedni poziom wiedzy i świadomość ryzyka dotyczącą możliwości zakażeń chorobami zakaźnymi

Dlaczego wprowadzenie takich zasad może nie mieć sensu?

  • Teoretycznie – przy zachowaniu ograniczeń i pewnych obostrzeń dotyczących ilości osób w pomieszczeniu gdzie wykonywana jest usługa, przy zachowaniu odpowiednich odległości i odpowiednich, higieniczynych metod pracy – mobilna działalność moim zdaniem mogłaby funkcjonować. Podstawą powinna być tu szeroka wiedza i gruntowne przygotowanie do pracy wizażystki. Jednak należy pamiętać, że nigdy usługi wykonywanej z dojazdem do klienta nie będzie można zweryfikować ani w żaden sposób „opanować”. Z tego powodu logiczne wydają mi się rozważania ZPP na ten temat.

Jak będzie – zobaczymy. Będę Was na bieżąco o tym informować! Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego posta, w którym będę poruszać temat środków ochrony osobistej w salonie beauty – koniecznie zapisz się do newslettera. 🙂

Na jakich zasadach wrócimy do pracy?

Wizażystko, wiemy, że do pracy wrócimy dopiero w trzecim – przedostatnim etapie odmrażania gospodarki z uwagi na bliski kontakt z klientem.

Związek przedsiębiorców i pracodawców opublikował na swojej stronie zestaw rekomendacji dotyczących osób pracujących w sektorze usług (zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu)

Oto one:

  1. Ograniczenie liczby klientów przebywających w lokalu. W danym salonie może przebywać jedynie tyle klientów ile jest stanowisk do ich obsługi.
  2. Rekomendacja przyjmowania klientów jedynie po wcześniejszym umówieniu za pomocą środków zdalnych, tak aby zapobiec tworzeniu się kolejek w poczekalni.
  3. Stosowanie i zapewnienie dostępności masek lub przyłbic, a także płynów dezynfekujących oraz rękawiczek dla personelu.
  4. Wprowadzenie obowiązku dezynfekcji rąk (zapewnienie płynów) lub założenia zapewnionych przez salon rękawiczek foliowych przez klientów przed wejściem do lokalu.
  5. Konieczność posiadania maseczek przez personel oraz wszystkich klientów przebywających na terenie lokalu usługowego. W przypadku zakładów fryzjerskich rekomendowane używanie maseczek kosmetycznych na gumki.
  6. Zapewnienie minimum 2 metrów odległości pomiędzy stanowiskami dla klientów.
    W przypadku braku możliwości, rekomendacja zainstalowania ekranów ochronnych pomiędzy stanowiskami.
  7. W miarę dostępności, wykorzystywanie jednorazowych peniuarów (peleryn). W przypadku ich braku, konieczność każdorazowego prania/dezynfekcji peniuaru po wizycie każdego klienta.
  8. Każdorazowa dezynfekcja m.in. fotelów, blatów oraz opakowań kosmetyków, po wizycie klienta.
  9. Zwiększenie częstotliwości mycia salonu oraz dezynfekcji zgodnie z opracowanym przez lokal usługowy planem.
  10. Ograniczenie rozmów pomiędzy personelem a klientami, do minimum wymaganego do zrealizowania usługi.
  11. Ograniczenie czasu spędzanego przez klientów w lokalu do minimum wymaganego do zrealizowania usługi.
  12. W salonach manicure wprowadzenie ekranów oddzielających klientów od personelu na wysokości twarzy.
  13. Ograniczenie wizyt domowych fryzjerów, kosmetyczek celem ograniczenia świadczenia usług jedynie na terenie lokalu, w których zapewnienie norm higienicznych i sanitarnych może być ustandaryzowane.
  14. Każdorazowe dopuszczanie do pracy personelu po uprzednim zmierzeniu temperatury
    i upewnieniu się, ze jest ona prawidłowa. Wyposażenie zakładu w minimum jeden sprawny termometr bezdotykowy.
  15. Natychmiastowe odsuwanie od pracy personelu z objawami chorobowymi.
  16. Jednoczesne sumienne przestrzeganie innych wytycznych zapewniających ochronę przed szerzeniem się zakażeń i innych chorób zakaźnych

Powyższe rekomendacje być może wejdą w życie, ale już dziś warto się nad nimi zastanowić. Trzeba powiedzieć jednak jasno – w chwili kiedy takie szczególne środki będą potrzebne do wykonania usługi jaką jest makijaż – oznacza to, że po prostu nie jest jeszcze bezpiecznie.

Kontakt z drugą osobą będzie niósł na sobą ryzyko.

Jeśli tylko posiadasz poduszkę finansową i możesz pozwolić sobie na dłuższą przerwę w pracy – zostań w domu, nawet w momencie kiedy sektor usług zostanie „poluzowany.” Wiem, że nie każdy może sobie pozwolić na taki ruch, dlatego ważne jest, aby osoby planujące szybki powrót były świadome zagrożeń ze strony drobnoustojów. Dzięki wiedzy możemy zbudować tą świadomość! Dzięki wiedzy możemy zminimalizować ryzyko!

Cyklicznie będę omawiać tutaj na blogu jeden wybrany punkt szerzej i zastanawiać się nad ewentualnymi konsekwencjami danej zasady po wprowadzeniu jej w życie.

Zacznę od tematu rezygnacji z usług wykonywanych w domu klienta – wiem, że dużo z Was działa mobilnie i ten punkt może dotyczyć większości z Was. Jeśli nie chcesz ominąć wpisu – zachęcam do zapisania się do newslettera żeby być na bieżąco.

Do zobaczenia!

Źródło: https://zpp.net.pl/