Promieniowanie UV jest jednym z najskuteczniejszych czynników niszczących drobnoustroje poprzez zmiany struktur zasad azotowych w nukleotydach kwasów nukleinowych. Działanie biobójcze jest szczególnie skuteczne przy stosowaniu fal o długości 240-280 nm, z optimum przypadającym na 253,7 nm. Zakres działania UV-C to 280- -100 nm.
Zaletą stosowania promieniowania UV są:
+ niskie koszty eksploatacji lamp
+ brak rozwoju oporności drobnoustrojów na jego działanie
+ są nietoksyczne
Właściwości te decydują o zastosowaniu promieniowania UV m.in. do dezynfekcji sal operacyjnych, maszyn i urządzeń w zakładach przemysłu spożywczego oraz ścieków i wody.
Promieniowanie UV jest również stosowane do skutecznego eliminowania drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu.
-> Federalna Agencja Ochrony Środowiska (USEPA – United States Environmental Protection Agency) dopuściła promieniowanie UV jako metodę dezynfekcji pomieszczeń mieszkalnych, systemów wentylacji oraz klimatyzacji.
-> Promieniowanie UV jest skuteczną metodą dezynfekcji powietrza w kabinie do badań mikrobiologicznych.
Należy jednak pamiętać, że promieniowanie lamp bakteriobójczych, padające na tkankę biologiczną (skóra i oczy człowieka) może prowadzić do skutków szkodliwych dla zdrowia. W związku z tym, ustanowione są wartości graniczne ekspozycji tzw. maksymalne dopuszczalne ekspozycje (MDE) na promieniowanie UV (zawarte w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy). W ciągu zmiany roboczej (bez względu na czas jej trwania) napromienienie promieniowaniem UV (dawka) nie może przekraczać wartości 30 J/m2.
Zamiast bezpośredniego naświetlania powierzchni, możliwe jest rozwiązanie bezpieczniejsze, polegające na zastosowaniu opraw bakteriobójczych z funkcją wymuszonego przepływu powietrza (UV-C). W tych oprawach dezynfekcja powietrza odbywa się w zamkniętej obudowie – komorze uniemożliwiającej przenikanie promieniowania UVC na zewnątrz oprawy, dzięki czemu podczas procesu dezynfekcji nie występuje narażenie osób przebywających w pomieszczeniu na oddziaływanie emitowanego przez oprawę promieniowania.
Lampy UVC – przepływowe są świetnym rozwiązaniem zapobiegającym zakażeniom w szpitalach, aptekach, sklepach, w poczekalniach i w salonie beauty.
Julia Brylak